Сучасна енергетика в екосистемі
Розвиток технічної цивілізації на Землі у ХХ ст. характеризується стрімким збільшенням енергоспоживання. За оцінками, в 1945-1998 рр. населення планети використало 2/3 всього палива, добутого людством за час свого існування. Такі бурхливі темпи розвитку енергетики спричинили появу низки гострих проблем
Ми починаємо програвати вже сьогодні. Світ радикально змінюється, а Україна навіть не збирається переорієнтовувати енергетичну та промислову політику на розвиток відновлюваних джерел енергії та заміщення викопного палива
Сучасна енергетика — це відновлювана енергетика
В економічному плані стають очевидними переваги постіндустріального шляху розвитку з опорою на інформаційні технології, відновлювану енергетику та радикальне підвищення ефективності використання ресурсів.З іншого боку, антропогенні зміни клімату та інші прояви деградації довкілля наближаються до критичної межі, після якої вони можуть стати катастрофічними. Від того, які з цих змін – перебудова економіки чи деградація довкілля – відбудуться швидше, залежить доля всього людства.
Ті країни, що зможуть швидко просуватися шляхом інноваційного розвитку, стануть лідерами нової економіки та будуть більш стійкими до негативних наслідків змін клімату.
А ті країни, що залишаться в застої, ризикують повторити долю СРСР, але з ще гіршими соціальними та екологічними наслідками і можуть нашкодити всьому людству.
Становище України як держави в стані зламу пострадянської економічної системи та на порозі нової є унікальним в плані можливостей та дуже загрозливим в плані ризиків
.
Сучасні енергетичні проблеми:
1. На перший план виходить проблема ресурсозабезпеченості енергетичного господарства. З одного боку, сумарні запаси паливних ресурсів досить великі, до того ж щороку стають відомими нові поклади викопного палива. Крім того, сучасна технологія відкриває доступ до використання нетрадиційних джерел енергетики, це свідчить на користь того, що абсолютного дефіциту енергетичних ресурсів на планеті поки що не існує.2. Рослини та океан вже не встигають поглинути всю кількість вуглекислоти, яка утворюється внаслідок спалювання органічного палива. Це веде до поступового збільшення її концентрації в атмосфері, що посилює "парниковий ефект" і викликає потепління клімату.
(Якщо тенденція зростання споживання енергетики та викидів двоокису вуглецю збережеться, то вже до 2025 року на Землі потеплішає на 2оС, що призведе до глобальних катастрофічних наслідків: зміщення кліматичних зон, зникнення багатьох видів рослин, скорочення лісових площ, збільшення пустель, розтавання льодовиків тощо.)
3. Негативного екологічного впливу завдає Україні гідроенергетика. Будування гідровузлів на Дніпрі призвело до затоплення великих площ. Водосховища підвищили рівень навколишніх ґрунтових вод, стали причиною інтенсивного руйнування крутих берегів.
(Все це створює небезпеку голоду, хвороб, масових міграцій населення із зон екологічного лиха. Екологічні чинники в розвитку ядерної енергетики завжди повинні бути на першому місці, інакше не буде для кого виробляти електроенергетику.
Спалювання викопних видів палива і дров порушує баланс кисню в атмосфері, оскільки на 1 т органічного палива при цьому витрачається більш як 2 т чистого кисню. Розширення його споживання на техногенні потреби, зменшення його відтворення через вирубування лісів веде до виникнення на планеті реальної небезпеки дефіциту кисню.)
Заходи, що дозволили б переламати негативні тенденції у сфері енергетики:
- Підвищення ефективності використання енергії (за нинішнього рівня техніки можна зменшити сумарне споживання енергетики на 35-40%).
- Зменшення шкідливих викидів в атмосферу завдяки новим технологіям очищення відпрацьованих газів.
- Зміна структури паливно-енергетичного балансу через розвиток альтернативної енергетики.
- Вжиття заходів для сповільнення темпів росту населення.
Коментарі
Дописати коментар